BLOG

Kodlama Eğitimi Çocuğum İçin Uygun Mu?

Modern dünyada programlama bilgisinin çok önemli olduğuna şüphe yok. Ancak çoğu kişi programlamaya başlamanın yalnızca gençler veya genç yetişkinler için anlamlı olduğunu varsayar. Ancak programlama çocukluktaki gelişimi destekleyebilir. Çocuklar sadece bilgisayar için program yazmayı öğrenmiyorlar. Ayrıca gelişimi destekleyen birçok başka beceri de kazanırlar. Bu göreve ilkokul çağında başlamak mantıklıdır, ancak herhangi bir baskı olmadan ve uygun öğretici kaynaklarla.

Dijital beceriler artıyor, programlama becerileri azalıyor

Son birkaç on yılda dijitalleşme büyük ölçüde arttı. 1980'lerde ve 1990'ların başında yalnızca birkaç ailenin bilgisayarı vardı. Bu nedenle sadece birkaç çocuk bu cihazlarla temas kurabildi. Çoğunlukla bilgisayarla ilk deneyimlerini okulda, hatta üniversitede yaşadılar.

Ancak günümüzde ilkokul çocukları zaten çok sayıda dijital cihazla yoğun temas halindedir. Tabii ki akıllı telefon ilk sırada geliyor. Ancak çoğu zaman evde veya okulda bir PC'ye de erişimleri vardır.

Ancak son yıllarda programlama becerilerinin aslında azaldığını sıklıkla duyuyoruz. Özellikle bilgisayar bilimleri profesörleri birinci sınıf öğrencilerinin bilgi eksikliğinden şikâyetçiler. Bunun nedeni çocukların dijital cihazlara erken yaşlarda erişebilmesi olabilir. Ancak yalnızca bunları nasıl kullanacaklarını öğrenirler. Özellikle akıllı telefon söz konusu olduğunda onu kendi başınıza programlamak neredeyse imkânsızdır. Ancak modern bir bilgisayarda bile grafiksel kullanıcı arayüzlerinin kullanımı o kadar kolay hale geldi ki, geçmiştekinin aksine artık temel teknolojiyle uğraşmaya gerek kalmadı. Bu nedenle bu bilginin özellikle desteklenmesi gerekmektedir.

Çocuklar neden programlamayı erken yaşta öğrenmeli?

Programlama becerilerindeki eksikliklerin giderilmesi için çocukların erken yaşta programlamaya başlaması mantıklıdır. Bu yalnızca daha sonra programcı olarak çalışmak istiyorsanız önemli değildir. Ayrıca bu süreçleri anlamak onların dijital dünyada gezinmelerine yardımcı olur. Başka birçok avantajı da var. Aşağıdaki bölümlerde çocuğunuzun kodlamayı öğrenmesi için sekiz neden sunulmaktadır.

1. Kariyer olanaklarını teşvik edin

Programcılara yoğun talep var. Bu alanda çalışan herkes sadece çok iyi bir maaş almakla kalmıyor, aynı zamanda mükemmel kariyer fırsatlarından da yararlanıyor. Çocukken programlamaya başlayan herkes bu konuya şakacı bir şekilde yaklaşır. Program geliştirme günlük yaşamın bir parçasıdır ve yaşamın önemli bir parçasıdır. Elbette, profesyonel bir programcı olabilmek için daha sonra daha fazla önlem alınması gerekir. Ancak çocukluğunda bu konularla ilgilenen herkes içeriği çok daha kolay öğrenecektir. Bu daha sonraki çalışmalar veya ilgili mesleki eğitim için çok yararlı olabilir.

2. Problem çözme becerilerini geliştirin

Bir bilgisayar programı, belirli bir gerçek dünya sorununun haritasını çıkarmak ve çözmek için kullanılır. Başlangıçta bunlar elbette çok basit görevler. Ancak bir süre sonra çocuklar oldukça karmaşık konuları programlarıyla haritalandırıp çözebiliyorlar. Bu beceriler yalnızca program tasarımında değil aynı zamanda diğer birçok görevde de yardımcı olur. Çocuk daha sonra tamamen farklı bir alanda çalışsa bile bu problem çözme becerileri faydalı olacaktır.

3. “Bilgisayarlı Düşünme” ve dijital eğitim

Dijitalleşme toplumun giderek daha fazla alanını kapsıyor. Dünyayı anlamak için bir çocuğun çoğu zaman bir bilgisayar gibi düşünmesi gerekir. Bunun teknik terimi “Bilgisayarlı Düşünme”dir. Burada önemli olan nokta, büyük sorunların kolaylıkla çözülebilecek küçük alt alanlara bölünmesidir. Bu düşünce tarzı dijital dünyayı anlamayı kolaylaştırır. Ayrıca programlama genel olarak dijital okuryazarlığı teşvik eder. Bu bilgi sayesinde çocuklar internet güvenliği, dijital zorbalık veya kişisel verilerin internette ifşa edilmesi gibi sorunlara karşı çok daha bilinçli oluyor.

4. Kararlılığı teşvik edin ve hayal kırıklıklarıyla başa çıkın

Deneyimli programcılar bile programları gereksinimleri karşılayana kadar genellikle düzinelerce denemeye ihtiyaç duyarlar. Kodu denemeye ve geliştirmeye devam etmek gerekir. Ancak birçok çocuk günlük görevlerde hızla hayal kırıklığına uğrar ve pes eder. Ancak kodlama kararlılığı teşvik eder ve çocukların hayal kırıklığıyla baş etmelerine yardımcı olur. Birkaç denemeden sonra istenilen sonucun elde edildiğini görürlerse, diğer görevleri de daha büyük bir kararlılıkla tamamlayacaklardır.

5. Çocuklar kodlamayı öğrenirken yaratıcılığı teşvik edin

Birçok insan için programlama doğası gereği tamamen tekniktir. Ancak bu yalnızca sınırlı bir ölçüde doğrudur. Elbette bunun için bazı teknik temeller gereklidir. Ancak program oluşturmak aynı zamanda çok fazla yaratıcılık gerektirir. Çocuklar programlarının konseptini geliştirirken sorunun tamamını tüm parçalarıyla birlikte hayal etmelidirler. Bunun için nasıl bir çözümün mümkün olabileceğini hayal etmek gerekiyor. Programlamanın yaratıcılığı teşvik etmesinin nedeni budur.

6. Çocuklar kodlamayı öğrenirken mantıksal düşünmeyi teşvik edin

Programlama dili yalnızca bir programın resmi kurallarını belirtir. Bunun eldeki görevi doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için program mantığının da doğru olması önemlidir. Bu zaten mantığın programlamada çok önemli bir rol oynadığını açıkça ortaya koyuyor. Her adımda programdaki değerler için hangi durumların mümkün olduğunu ve bunların sonucu nasıl etkileyebileceğini düşünmek gerekir. Program mantığını geliştirmek mantıksal düşünmeyi büyük ölçüde teşvik eder. Bu aynı zamanda yaşamın diğer tüm alanları için de faydalıdır.
Made on
Tilda