BLOG

Çocuklar İçin Eğlenceli STEM Aktiviteleri

Önerdiğimiz aktiviteler okul aktivitelerinin yerine geçmemeli ve tek bir amaca hizmet etmektedir. Çocuğunuzun 21. yüzyıl becerilerini kazanmasına yardımcı olmak ve yaratıcılığı teşvik etmek önemlidir.
Bu fırsatı size çocuklara yönelik evde kolaylıkla yapılabilecek 3 STEM etkinliğini göstermek istiyoruz. Çocuğunuz dünya hakkında birçok farklı gerçeği öğrenecek ve okulda edindiği bilgileri günlük durumlarda nasıl uygulayacağını anlayacaktır.
STEM etkinlikleri çocuklarımıza matematik, bilgisayar bilimi, bilim ve teknolojinin temelde nasıl ilişkili ve birbirine bağlı olduğunu gösterir. MINT ayrıca çocuklarımıza mühendis veya bilişim uzmanı olmak istemeseler bile bu konularda edindikleri bilgileri gerçekten uygulayabileceklerini öğretiyor.
Size göstermek istediğimiz STEM projeleri eğlenceli ve kolaydır ve çocuğunuz kesinlikle onları sevecektir. Ama önce… STEM'in ne anlama geldiğini biliyor musunuz? STEM etkinliklerinin hem okul öncesi hem de okul çocukları için neden bu kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Oturun ve kaleminizi ve not defterinizi hazırlayın…

STEM NEDİR?

Muhtemelen bu terimi birçok kez duymuşsunuzdur, ancak tekrar dikkatinize sunmak istiyoruz. Eğitim bağlamında STEM, matematik, bilgisayar bilimi, doğa bilimleri ve teknoloji alanlarını kapsayan ortak bir terimdir. İngilizce karşılığı STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) veya STEAM'dir; burada A, 'Sanat' anlamına gelir.
STEM adı öncelikle okul müfredatının öğrencilerin bilim ve teknoloji alanındaki becerilerini geliştirmek için nasıl tasarlandığını belirtmek için kullanılır. Son zamanlarda yapılan birçok araştırmaya göre, bugün ve gelecekte iş tekliflerinin çoğu STEM ile ilgilidir. Bu nedenle dünyadaki tüm eğitim kurumları, öğrenciler için basit ve zorlayıcı STEM projelerine müfredatlarında yer vermekte ve hatta okul öncesi çocuklar bile sayısız STEM deneyleri aracılığıyla buna maruz kalmaktadır.
STEM, istanbulalgoritma.com’un sunduğu derslerin ana odak noktalarından biridir. Öğretmenlerimiz ilgili bilgileri öğrencilerine coşkuyla aktarıyor; Eğitim paradigmasının daha iyi ve daha çağdaş bir şeye doğru değiştiği bir dünyada uygulayabilecekleri bilgi.

STEM AKTİVİTESİ NEDİR?

Bir STEM etkinliği, çocuğunuzun öğrenimini kendi elleriyle deneyimlemesine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Deneyim yoluyla öğrenmenin, çocukların kazanmaları gerektiğini düşündüğümüz becerileri gerçekten edindikleri harika bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır. Bir STEM etkinliği, çocuğunuzun STEM'in neyle ilgili olduğunu çok eğitici bir şekilde öğrenmesine olanak tanıyan uygulamalı, dinamik bir egzersizdir.
Çocuklara yönelik çok sayıda STEM projesi mevcut ve bunlardan bazıları inanılmaz derecede kolay ve çocuğunuzu STEM ile tanıştırmak için evde yapılabilir. Bu vesileyle sizleri, çocuğunuzda genel bir coşku uyandırmanın yanı sıra, büyüdüğünde ona çok önemli kapılar açacak bir alana olan ilgisini uyandırabileceğiniz, evde yapabileceğiniz çok eğlenceli 3 STEM projesiyle tanıştırmak istiyoruz. Büyüyor ve iş piyasasında kendini kanıtlamak zorunda kalıyor.
Öncelikle korkularınızı bir kenara bırakın ve çocuğunuzu belirli bir alanda heyecanlandırmanın okulun sorumluluğunda olmadığını anlayın. İkincisi, tüm ebeveynlerin anlaması gereken bir şey var: STEM, matematiğe ilgi duymasalar veya bilime hayran olsalar bile tüm çocuklar için çok önemlidir. Gösteri sanatlarından, beşeri bilimlerden ve psikolojiden hoşlanan çocuklar bu heyecan verici STEM fikirlerinden çeşitli şekillerde yararlanabilirler.
Bu 3 eğlenceli STEM etkinliği, çocuğunuz ve sizin birlikte vakit geçirmeniz, kendi ellerinizle olağanüstü şeyler yaratmanız için harika bir fırsat sağlar ve bilim, teknoloji ve matematik hakkında bilgi edinmenin harika bir yoludur.
Öne çıkardığımız bu 3 STEM projesine bir göz atın... Bunlardan herhangi birini çocuğunuzla denedikten sonra, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize nasıl olduğunu bildirin. Başkalarını da düşünmeyi ve bu makaleyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın… Kim bilir? Belki birlikte heyecan verici bir STEM deneyi üzerinde çalışmaya başlarsınız.

ÇOCUKLARINIZLA EVDE YAPABİLECEĞİNİZ KOLAY STEM AKTİVİTELERİ

Özellikle eğitim geçmişi olan çocuklarınızla etkinlik yaparken etkinliğin kolay yapılabilir ve anlaşılır olması önemlidir. Bu yüzden bu 3 STEM etkinliğini bir araya getirdik. Her biri belirli bir yaş grubuna uygundur, ancak çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız... Dolayısıyla bu STEM aktivitelerinden hangisinin ona en uygun olduğuna siz karar verirsiniz.

STEM ve doğa: Kendi yanardağınızı inşa edin

Bu çok basit deney için elde edilmesi son derece kolay olan birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Ama önce siz ve çocuğunuz kendi yanardağınızı inşa etmelisiniz. Bunun için kil veya başka uygun bir malzeme kullanabilirsiniz. Yanardağın ortasında yer alan ve tabandan yanardağın ağzına kadar uzanan silindiri de unutmayın.
O zaman ihtiyacınız olan tek şey kırmızı gıda boyası, karbonat, sirke ve bulaşık deterjanı. Özellikle küçük çocuklar için uygun olan bu NANE deneyinin nasıl gerçekleştirileceğini bir çocuğun size açıklamasını sağlamak en iyisidir.
Bu STEM deneyini bir adım daha ileri götürebilirsiniz. Volkanların nasıl çalıştığı, dünyada en çok volkanın nerede bulunduğu hakkında biraz araştırma yapın ve hatta çocuğunuzun yanardağ ortamını tasarlamasına izin vererek yaratıcılığını biraz teşvik edebilirsiniz.
Made on
Tilda