BLOG

Kodlama Eğitimi Çocuklara Okulda Nasıl Yardımcı Olur?

Çocuğunuzun medya becerileri eğitilecektir. Çocuğunuz karmaşık bağlantılar ve geçmişler hakkında bilgi sahibi olacaktır. Programlama, çocukların dijital dünyadaki süreçleri analiz etmelerine ve anlamalarına yardımcı olur. Matematiksel anlama, mantıksal düşünme ve konsantre çalışma eğitimi verilir. Çocuğunuz programlama yoluyla fikirleri ve problem çözümlerini yaratıcı bir şekilde uygulamayı öğrenir.

Deney setleri, ilkokul çocukları için programlama dünyasına özellikle erişilebilir bir giriş niteliğindedir. Bunlar, çocukların ilgisini çekecek birçok farklı bilimsel konu ve soru hakkında mevcuttur. Deney kitlerinin güzel yanı, karmaşık konuları tüm duyularla somut ve anlaşılır hale getiren çok yönlü eksiksiz paketler sunmalarıdır. Onlarla çocuğunuz programlamanın temellerini ve yönlerini eğlenceli bir şekilde keşfedebilir ve saatlerce kendini meşgul edebilir.

Robotlar programlamaya başlamak için neden bu kadar iyi?

Çocuklar robotları sever. Teknik anlayışı eğitirler ve dokunsal, yani etkileşim kurmanın çok eğlenceli olduğu gerçek hayattaki, oyun ve programlama arkadaşları sağlamaları açısından kitaplara veya programlara göre avantaja sahiptirler. Öğrenen robot ilk komutlarını yerine getirdiğinde çocuğunuz başarıyı hızla hissedecektir. Siz farkına bile varmadan, komik numaralar yaparak veya kendisi için özel olarak geliştirilen görevleri çözerek çocuk odasında yarışacak. Çocuğunuz özellikle robotları uzaktan kontrol etmekten hoşlanıyorsa, uzaktan kumandalı bir araba veya bir çocuk drone'u, onun teknolojiye olan ilgisini daha da artırmak için iyi seçenekler olabilir.

Programlamayı çocuklar için ilgi çekici hale getirmenin daha fazla yolu

Otomasyon çağında robotsuz endüstriyi hayal etmek imkansızdır. Bu nedenle, bilgisayar bilimi bilgisine ve robotik alanında deneyime sahip giderek daha fazla uzman aranıyor. Robotlarla erken etkileşimin çocuğunuzun daha sonraki mesleki gelişimi üzerinde de olumlu etkileri olabilir. Programlanabilir robotlar, MINT olarak adlandırılan matematik, bilgisayar bilimi, doğa bilimleri ve teknoloji konularına kız ve erkek çocuklar arasında ilgi uyandırmanın harika bir yoludur.

Programlama çocukların sorunları etkili bir şekilde çözmelerine yardımcı olur

Bilgisayarları anlamak ve programlamanın temellerini öğrenmek, çocukların modern teknolojinin nasıl çalıştığına dair bir anlayış geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca onlara yazılım mühendislerinin problemleri mantıksal ve yaratıcı yollarla çözmek için matematiği nasıl kullandıklarını da öğretir.

Sorun çözme yeteneği genel olarak hayatta faydalı olan bir özelliktir. Hepimiz çocuklarımızın önlerine çıkan her türlü zorluğun üstesinden gelebilmeleri için mükemmel problem çözücüler olmalarını istiyoruz. Kodlamayı öğrenmek, çocuklara bu tür becerileri gençken öğrenme şansı verir ve onlara hayatları boyunca yardımcı olabilir.

Programlama çocukları zorlar ve dayanıklılıklarını artırır

Çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde başarısızlıktan sonra toparlanma yeteneğini geliştirirler.

Başarısızlığın mutlaka kötü bir şey olmadığını, hatta çoğu zaman olumlu bir şey olabileceğini, çünkü bunun bir öğrenme fırsatı olduğunu öğrenirler. Programlarken, kendi kodlarında "hata ayıklamanın" eğlencenin yarısı olduğunu hemen öğrenirler. Başarısız olursanız ve tekrar denerseniz hatalarınızdan ders çıkarabilirsiniz. Kodlama, çocuklara başarılı olana ve istedikleri sonucu elde edene kadar tekrar tekrar deneme fırsatı verir.

Programlama çocuklara bağımsız düşünmeyi öğretir

Çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde, belirsiz bir fikri etkili bir şeye dönüştürmek için yaratıcılıklarını kullanırlar.
İlk çözüm işe yaramazsa başka bir çözüm deneyin. Bu işe yaramazsa sorun çözülene kadar tekrar deneyin. Programlama, yaratıcı bir düşünme biçiminin geliştirilmesine yardımcı olur ve bugün her zamankinden daha fazla talep gören şey kesinlikle bu tür düşünme yeteneğidir.

Programlama geleceği şekillendirir

Küresel pazara baktığımızda hızla ilerleyen değişimde yer alabilmek için programlamanın önemli bir beceri olduğu ortaya çıkıyor.
Yalnızca teknoloji sektöründe değil, programcılara güvenen şirketlerin sayısı giderek artıyor. Kodlamayı öğrenen bir çocuk, teknoloji, finans, perakende, sağlık veya diğerleri gibi hangi sektörü seçerse seçsin, gelecekte daha fazla iş fırsatına sahip olma avantajına sahip olacaktır.

Programlama çocuklara matematiğin ne kadar eğlenceli olabileceğini gösterir

Programlama matematiğin dilidir. Programlamanın her okulda öğretildiğini hayal edebiliyor musunuz?
Kodlamayı öğrenmek, verileri düzenlemek ve analiz etmek de dahil olmak üzere birçok beceriyi içerir. Çocuklar farkına bile varmadan kodlama yaparak matematik becerilerini geliştirebilirler. Kendilerine ait bir şeyler yaratırken mantık ve hesaplama becerilerini kullanarak matematik daha ilginç ve eğlenceli hale gelebilir.

Öğrenmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı!

Çocuğunuza hem eğlenceli hem de eğitici bir şey vermek istiyorsanız kodlamayı öğrenmek tam da ihtiyacınız olan şey.
Gördüğünüz gibi kodlamanın önemli olmasının birkaç nedeni var, ancak asıl nedenlerden biri çocuklara eğlenirken bir yandan da meydan okuma olanağı sunmaktır!
Programlamanın sadece çocuklar için değil herkes için heyecan verici olmasının bazı iyi nedenlerini inceledik. Çocuğunuz varsa ona teknoloji ve bilgisayarların çalışma şekli hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı verin. Gençken kodlamayı öğrenmek onları başarılı bir geleceğe en iyi şekilde hazırlar.
Made on
Tilda