BLOG

Yazılım ve Kodlama Eğitiminin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bir dereceye kadar bu bireysel çocuğa bağlıdır. Ancak uyulması gereken genel kurallar da vardır. Örneğin basitlik. Aşırı karmaşık veya gelişmiş bir şeyle başlamayın. Genç bir beyni çok fazla bilgiyle boğmayın. Ayrıca farklı programlama dillerinin çocuklarınız için erişilebilirliğini ve uygulanabilirliğini de göz önünde bulundurun. Bazıları özgürdür ve geniş bir hevesli programcı topluluğunun ilgisini çekerken, diğerleri değildir. Ayrıca uygun zorluk seviyesini de düşünün. 5-8 yaş arası çocuklar için (ilk programlama maceralarına başlamak için en iyi yaş 5'tir) görsel programlama dilleri en iyisidir. 8 yaş ve üzeri çocuklar tam programlama dilleriyle başlayabilirler ancak görsel dille de başlamak isteyebilirler. Programlama dilleri 13 yaş ve üzeri gençler için fazlasıyla uygundur.

Çocuklar programlamayı öğrenmeli! Çünkü modern teknolojinin nasıl çalıştığını anlamanın en iyi yolu budur. Sadece kod yazmayı, yani yazılım programları için komutlar geliştirmeyi öğrenmiyorsunuz. Ama her şeyden önce sorunları yaratıcı bir şekilde çözmek önemlidir. Her şey hala eğlenceli; matematiği sevmeyen insanlar bile soyut mantığın ne gibi pratik faydalar sağlayabileceğini görebilir. Programlamayı öğrendikten sonra prensip olarak tüm teknik cihazlara komut verebilirsiniz.

Ne zaman ve nasıl başlamalıdır?

Beş yaş ve üzeri çocuklar bile oyun yoluyla temel kodlama anlayışını geliştirebilirler. Örneğin istanbulalgoritma.com gibi programlar bunun için çok uygundur. Küçük hikayeler ve oyunlar yaratabilirsiniz; üstelik program için para ödemenize bile gerek kalmaz.

Dünya giderek dijitalleşiyor ve giderek daha fazla profesyonel alan PC desteği olmadan hayal bile edilemiyor. BT becerileriniz ne kadar uzmanlaşırsa, iş dünyasında yer edinmeniz de o kadar kolay olur. Bugünün çocukları, bu dünyada büyüyebilmeleri ve yetişkin olana kadar programlama gibi zahmetli becerileri öğrenmek zorunda kalmamaları gibi büyük bir avantaja sahipler. Çocukların sezgisel olarak anlaması ve kullanması kolay, çeşitli farklı öğrenme programları ve programlama dilleri vardır.

Çocukların kodlamayı öğrenmesi faydalı mı?

Çocuklar genellikle hızlı ve -doğru öğrenme yöntemiyle- neredeyse kendi kendilerine öğrenirler. Bu özellikle yabancı dillerden bilinir ve programlamaya aktarılabilir. Kesin olarak konuşursak, bir programlama dili yabancı bir dilden başka bir şey değildir. Yazılanların doğru anlaşılması ve istenen sonuca ulaştırılması için uyulması gereken kelime dağarcığı ve az çok karmaşık bir sözdizimi vardır - bu durumda insanlara değil bilgisayarlara yönelik olsa bile. Bu çerçevede, çocukları erken yaşta programlamayla tanıştırmakta yanlış bir şey yoktur.

Çocuklar kodlamayı nasıl öğrenebilir?

Çocuklar anlaşılır, takip edilmesi kolay ve eğlenceli bir şekilde, akıllarında net bir hedef belirlediklerinde en iyi şekilde öğrenirler. Programlarken basit bir oyun, küçük bir uygulama veya ilk web sitesi olabilir; asıl önemli olan çocuğun onunla eğlenmesi ve bunalmış hissetmemesidir. Bu sonuca giden yol ne çok uzun ne de çok karmaşık olmalıdır. Çocuk dostu olacak şekilde tasarlanan araçlar ve öğrenim teklifleri bu nedenle sezgisel olarak kavranabilecek ve doğrudan uygulanabilecek bileşenlere odaklanmaktadır. Bu, sizi sonraki adımları atmaya motive eden ilk başarı duygusunu hızla yaratır.

Programlanabilir robotlar gibi oyuncaklardan YouTube eğitimlerine, uygulama atölyelerine veya kodlama kamplarına kadar çocukların kodlamayı öğrenmesinin veya bilgilerini genişletmesinin çeşitli yolları vardır.

Özellikle çocuklara ve gençlere yönelik çevrimiçi kaynaklar özellikle başarılıdır. Çocuğun kendi hızında çalışabileceği, anlaşılması kolay ve heyecan verici projelerle, programlamanın temellerini eğlenceli bir şekilde ve herhangi bir performans baskısı olmadan öğrenir ve içselleştirir.

Çocuklar için görsel programlama dilleri

Görsel programlama dilleri, her biri belirli bir özellik, koşul, eylem vb. için kodu (yani komut dosyasını) içeren grafiksel olarak tasarlanmış nesnelerle veya yapı taşlarıyla çalışır. Bu yapı taşlarının bir araya getirilmesiyle bir program akışı oluşturulur. Zaten renklerinden ve şekillerinden hangi olası kombinasyonların mevcut olduğunu görebilirsiniz. Uygulama genellikle sürükle bırak yöntemiyle ayrı bir çalışma alanında düzenlenerek yapılır. Bu adım zaten düzenlemenin mantıklı olup olmadığını kontrol ediyor; Herhangi bir hata grafiksel olarak vurgulanır.

Bu, programlamayı çocuklar için anlaşılır hale getirir ve onların ilk başarılarına hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Aynı zamanda biraz pratik yaptıktan sonra bir program kodunun mantıksal olarak nasıl yapılandırıldığını anlayacaksınız. Bu bilgi daha sonra metinsel programlama dillerini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Metinsel programlama dillerinde, bir programın tüm parametrelerinin, doğru, önceden tanımlanmış sözcüklerle ve karşılık gelen programlama dilinin sözdizimiyle kod olarak ayrıntılı bir şekilde formüle edilmesi gerekir. Bu sadece kapsamlı bilgi değil, aynı zamanda güçlü bir soyut hayal gücü ve hiçbir hatanın ortaya çıkmaması için büyük bir özen gerektirir. Bu kulağa karmaşık geliyor ancak bu alanda metin programlamayı çocuklar için eğlenceli ve eğlendirici hale getiren ve karmaşık bilgileri yaşa uygun bir şekilde aktaran çok sayıda teklif de var.
Made on
Tilda