BLOG

Kodlama Yolculuğu Nasıl Başlamalıdır?

Çocuğunuz teknolojiden hoşlanıyor mu ve akıllı telefon veya tabletlerindeki uygulamaları sizden daha iyi mi kullanıyor? Bu ilgiyi özellikle teşvik edebilirsiniz. Programlamayı öğrenmek, çocukların dijital dünyadaki süreçleri eğlenceli bir şekilde anlamaları ve analiz etmeleri için bir fırsattır. Hangi oyunların ve kitapların çocukların programlamaya başlamasını gerçekten eğlenceli hale getirdiğini size göstereceğiz.
Programlama, kodlama, Java, Python ve Co. – bu terimler çocuklar için özellikle uygun görünmüyor. Çocukların merakı ve keşfetme içgüdüsü, konu yeni zorluklar olduğunda, neyse ki yetişkinlere göre daha hevesli ve açık fikirli olmalarını sağlar.
Programlama sizin için yeni olsa bile, çocuğunuza giderek önem kazanan bir konu alanına eğlenceli ve kaygısız bir erişim sunabilirsiniz. İster okulda ister işyerinde olsun, BT becerileri dijital çağdaki çocuklar için gerçek kapı açıcılardır. Çocuk dostu eğitici oyunlar, kitaplar ve öğrenen robotlarla çocuğunuzun bilgisayar bilimi dünyasına eğlenceli bir şekilde erişmesini sağlayabilir ve medya becerilerini erken bir aşamada geliştirebilirsiniz.

Programlama çocuklar için kolaylaştırıldı; nasıl başlayacaksınız?

Programlamanın sadece birler ve sıfırlardan oluşması gerekmediği, renkli ve eğlenceli olabileceği, bilgisayar veya ekran gerektirmeyen, 3-4 yaş arası çocuklara uygun eğitici oyunlarla da gösterilmektedir. Bu aynı zamanda öğrenme kaynaklarını programlamak için kullanılan robot fare için de geçerlidir.
Eğitsel oyun, okul öncesi çağda bilgisayar bilimi ve programlama konularıyla ilk temas noktaları için uygundur. Oyunun amacı robot fare Colby'yi engelli bir parkur üzerinden peynir köşesine doğru yönlendirmektir. Takılacak çok sayıda farklı plaka, engel ve tünelin bulunduğu çocuk odasında çocuğunuz kendi labirentini inşa edebilir ve Colby bu labirentten geçerek hedefe doğru ilerleyebilir. Çocuklar, farenin arkasındaki düğmeleri kullanarak adım sırasına kolayca girebilirler. 30 programlama kartı, uzun vadeli motivasyon sağlayan giderek zorlaşan kurslar sağlar.

Çocuğum için hangi programlama dili uygundur?

Çocuğunuzun programlamaya olan ilgisini derinleştirmek isteyip istemediğine veya küçük zeka oyunları tamamlamaktan zevk almasına bakılmaksızın, bu tür eğitici oyunları oynamak, bir programlama dilinin yapısına ilişkin temel bir anlayış sağlar. Java, Python, C++ veya Scratch – tüm programlama dilleri mantıksal bir yapıyı takip eder ve kendilerine programlanmış komutları veya talimatları kullanarak farklı işlevleri ve çalışma döngülerini gerçekleştirmek için kullanılır. Tıpkı çocuğunuzun engelli parkurda maymuna veya robot fareye emir vermesi gibidir.
Çocuğunuz ilk programlama dilini öğrenmek istiyorsa Scratch ile başlamanızı öneririz. Bu dil, programlamayı öğrenmek isteyen çocuklar ve gençler için özel olarak geliştirilmiştir ve herhangi bir hacimli veya karmaşık metin komutları gerektirmez. Çocuğunuz Scratch ile hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilir. Kendi oluşturduğunuz küçük oyunlardan, robotları kontrol etmeye ve kendi programladığınız hesap makinenize kadar çok çeşitli küçük projeler kolaylıkla uygulanabilir.
Scratch'in ön koşulu internet bağlantısı olan bir bilgisayar, dizüstü bilgisayar veya çocuk tabletidir. Örneğin popüler Amazon Fire HD 8 Kids tablet, Scratch ve diğer programlama öğrenme uygulamalarında ilk deneyimi kazanmak için idealdir.

Çocukların programlamayı öğrenmesi için hangi kitaplar uygundur?

Çocuk dostu kurgu olmayan kitaplar çocuklar için hala mükemmel bir öğretici araçtır. İyi hazırlanmış kitaplar programlama gibi karmaşık konuları çocuklara net bir şekilde anlatabilir. Max Wainewright'ın "Çocuklar için Programlama - Scratch 3.0 ile 20 Oyun" adlı kitabı programlamaya oldukça anlaşılır bir giriş sunuyor. 7 yaş ve üzeri çocuklar, ücretsiz Scratch programlamayı kullanarak ilk bilgisayar oyunlarını nasıl oluşturabileceklerini komik resimli talimatlarla hızlı ve anlaşılır bir şekilde öğreniyorlar. Dil Araba yarışından hazine avcılığına kadar oyunlar çok fazla çeşitlilik sunar ve başarılı bir programlamanın ardından kapsamlı bir şekilde test edilebilir ve oynanabilir.
TV'den tanıdığı fare aynı zamanda genç programcılara Scratch programlama diliyle atacakları ilk adımlara net bir giriş sağlıyor. 13 derste çocuklar, örneğin ilk çizgi filmlerini nasıl oluşturacaklarını, bir müzik kutusunu nasıl programlayacaklarını veya eğlenceli oyunlar geliştireceklerini öğreniyorlar. Bilgi kutuları, bilgisayarlar ve teknoloji hakkında arka plan bilgilerini aktarır. Çocuklar, ilk alıştırmalardan sonra bile yaratıcılıklarını serbest bırakabilir ve ilk projelerini ücretsiz Scratch platformu aracılığıyla arkadaşlarıyla paylaşabilirler. Kitap ayrıca “didaktik açıdan mükemmel” olarak derecelendirildi. Kurgusal olmayan kitap hazırlandı” ödülüne layık görüldü.
Güzel bir hikaye anlatan ve bunu çocuk dostu bir şekilde hazırlanmış programlama temelleriyle birleştiren çocuk kitapları, en küçük çocuklarda bile her zaman heyecan uyandırır. "Arkadaşım Roxy" adlı çocuk kitabı, yapay zekanın ne kadar harika olabileceğini ve kodlamanın temelde ne kadar basit çalıştığını gösteriyor.
Made on
Tilda