BLOG

Çocuklarda Zekanın İşleyişi ve Kodlama Eğitimi Üzerindeki Etkileri

Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı TV'ler… Bugün kullandığımız hemen hemen her ürün bir tür kodlamaya dayanıyor. Telefonlarımıza yüklediğimiz uygulamalardan çamaşır makinemize kadar eğlence amaçlı kullandığımız ya da hayatımızı kolaylaştıran her şeyin temelinde kod var. Günümüzde çocuklar her türlü teknolojik cihazı kullanarak büyüyorlar. Ancak uygulamaya tamamen aşina olsalar bile, bu cihazların nasıl çalıştığını bilmeleri ve hatta onları kendilerinin programlayabilmeleri alışılmadık bir durumdur. Ve bu çok yazık çünkü kodlama, geçiminizi sağlamak için yapmasanız bile size tıpkı matematik gibi bir teknikten çok daha fazlasını verir. Kodlamayı öğrenmek aynı zamanda programlamayı içermese bile mantığı ve problem çözmede yardımcı olan bir düşünme biçimini öğrenmek anlamına da gelir. Çünkü etkili bir program yazmak için algoritmaların temellerine hakim olmanız gerekir, probleminizi birçok küçük alt probleme ayırmayı, kötü döngülerden, çıkmaz sokaklardan ve çok fazla farklı çözümden kaçınmayı öğrenmeniz gerekir... diğer bir deyişle, , onun düşünme biçimini netleştirmenin harika bir yolu.

Kodlama ve çocuklar: harika bir kombinasyon

Peki, neden çocuklarınıza kodlamayı öğretmelisiniz? İlk neden, kodlamayı ne kadar genç yaşta öğrenirseniz o kadar hızlı öğrenirsiniz, çünkü çok genç yaşta beyin çok alıcıdır ve temel olarak yeni bilgileri emer. Ayrıca programları ve programlama dillerini kullanmaya alışacak ve hesaplamalı düşünmeye aşina olacaksınız. Uzun vadede, bu "tutkuyu" veya "bilgiyi" bir kariyere dönüştürebilirler veya kendi yaşlarında, kodlamayı öğrenmemiş insanlara karşı rekabet avantajı sağlayabilirler. Çocukların kodlamayı öğrenmesinin ikinci nedeni, bilgisayarların (ve akıllı telefonların, tabletlerin, Wi-Fi'nin ve diğer her şeyin) nasıl çalıştığına onları alıştırmanın en iyi yolunun bu olmasıdır. Bu da iyi bir teknoloji kullanıcısı olabilmek için önemlidir. Üçüncü sebep ise çocuklara yönelik programlamanın beyin için muhteşem bir jimnastik olmasıdır. Yabancı bir dili ve kurallarını öğrenmeniz gereken harika bir eğitim; nasıl yaklaşacağınızı bilemediğiniz bir sorunla karşılaştığınızda, sınırlı sayıda araçla sorunları çözmeyi öğrenir ve genellikle yeni şeyler öğrenirsiniz. Son sebep ise eğlenceli olmasıdır! Çocuklar, en sevdikleri oyunları (örneğin Minecraft) oynayarak ve programlayarak kodlamayı öğrenebilirler, bir çözümü deneyip sonucu hemen görebilirler ve gerekirse ilk deneme başarısız olursa hemen başka bir şey deneyebilirler. Bu, yalnızca bilginizi ve zekanızı kullanarak gerçekten işe yarayan bir şeyi “inşa ettiğiniz” yaratıcı bir faaliyettir.

Oyunlar aracılığıyla kodlama öğrenimi

Çocuklardan bahsediyoruz, dolayısıyla her şeyden önce eğlenmek istedikleri açık. Peki onlara oyunlar aracılığıyla kodlamayı öğretmenin daha iyi bir yolu var mı? Code.org veya CodeMonkey gibi oyunları bu amaçla kullanan platformlar var. Çocukların döngüler, talimatlar, giriş, çıkış vb. gibi programlamanın temellerini anlamalarına yardımcı olmak için Minecraft gibi ünlü oyunları ve hatta basit "ev yapımı" atari oyunlarını kullanıyorlar. Ancak aynı zamanda çocukları kendi oyunlarını veya uygulama yapılarını temel alarak oluşturmaları konusunda teşvik ediyorlar. bu şekilde öğrendikleri bilgilerdir. Ama daha fazlasını yapabilirsiniz. Örneğin Minecraft onlara modların nasıl yazılacağını veya diğer insanların etkileşime girebileceği dünyaların nasıl inşa edileceğini öğretmek için kullanılabilir. Orada bazı harika kaynaklar var. Lego Mindstorms (aynı zamanda eğitici bir versiyonu da var) bir başka güzel örnek; Bununla çocuklar gerçek bir robot yapıp programlayabilir! Roblox platformu aynı zamanda programlamayı öğrenmek için de harika bir başlangıç ​​noktasıdır çünkü ilk Roblox oyununu geliştirmek çocuklar için gerçek bir başarıdır. Başka bir deyişle, çocuklar özveri ve tutku gösterdiğinde tek soru onlar için doğru araç ve platformun nasıl seçileceğidir. Ancak bu yolculukta onlara eşlik etmek, gelecekleri için büyük bir hediye. Birçok şirket nitelikli programcılar ve bilgisayar bilimcileri arıyor. Ve bugün çocuklarınıza öğrettikleriniz gelecekteki parlak bir kariyerin başlangıcı olabilir.

Çocuklar için en iyi programlama dilleri

Kodlamanın çocuklar için eğlenceli (ve gelecekleri için önemli) olduğuna karar verdikten sonra, hangi programlama dilinin onlar için en iyi olduğunu kendinize sormanız gerekir. Dolayısıyla çok küçük çocuklar söz konusu olduğunda istanbulalgoritma.com en iyi seçenek olabilir. Bu görsel dil, çocukların programlama dünyasına ilk adımlarını atmalarını sağlamak amacıyla birkaç yıl içinde geliştirildi. Çocuklarınız biraz daha büyükse de istanbulalgoritma.com’u deneyebilirsiniz; Güçlü ve çok yönlü, öğrenmesi kolay bir programlama dili (karmaşık söz dizimi veya kuralları yoktur).
Made on
Tilda