BLOG

Çocuklar İçin Kodlama Nedir?

Programlamayı öğrenmek çocuklar için en umut verici ve geleceğe yönelik becerilerden biridir. Dijital dünyamızda büyüyen herkesin teknolojiyi sadece kullanması değil, aynı zamanda anlaması da gerekiyor. Çünkü yalnızca anlayış, geleceğimizi aktif olarak şekillendirmeyi mümkün kılar. Ve daha önemli bir görev yok!
Yeterince düşünerek başlarlarsa programlamayı öğrenmek çocuklar için kolay olabilir. Çocuklar için programlamayı öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla bu kılavuzu hazırladık. Çocuklara ve öğrencilere yönelik programlamayla ilgili en önemli soruları yanıtlıyor. Ayrıca istanbulalgoritma.com’u eğlenceli programlamayı mümkün kıldığımız farklı programlama dilleri ve öğrenen robotlar sunuyoruz.

5 noktada çocuklar için programlamayı öğrenin

1. Programlama, “kod” olarak da adlandırılan yazılım programlarının yazılması anlamına gelir. Programlarla bilgisayara komutları ve onun takip edeceği özel talimatları verirsiniz.
2. Programlama yapabildiğiniz anda teknik cihazlara komut verebilecek hale geleceksiniz. Cihazın programlama dilini tam olarak konuşuyorsanız veya tercüman biliyorsanız cihaz talimatları 1:1 oranında yerine getirecektir.
3. Programlama çok teorik olabilir, ancak çoğunu pratikte, uygulayarak öğrenirsiniz.
4. Programlama aracılığıyla çocuklarımızın geleceğe yönelik becerilerini geliştiriyor ve dijital devrimin potansiyelinden yararlanıyoruz.
5. Programlama, çocuklarda sayısız "aha anına" ilham veren ve onları tetikleyen davetkar bir deneyim olmalıdır

Neyi programlayabilirsiniz?

Programlamanın olanakları ve uygulamaları neredeyse sınırsızdır. Bir robotu, bir sonraki Minecraft'ı, bir web sitesini, bir sonraki başarılı sosyal ağı veya akıllı bir kahve makinesini programlamak istiyorsanız, programlayabildiğiniz anda tüm teknik cihazlara komut verebileceksiniz. Programlayarak onların dilini konuşursunuz.

Programlamayı nasıl öğrenirsiniz?

Programlamayı öğrenmenin en iyi yolu onu yapmaktır. Kuşkusuz, bu kulağa çok açık geliyor. Size söylemek istediğimiz şey şu: programlama çok teorik olabilir, ancak çoğunu pratikte, uygulayarak öğrenirsiniz!
Programlamaya başlamak için aşağıdaki şeylerle ilgilenmenizi öneririz:
· Bilgisayarlar nasıl çalışır?
· Çocuklara yönelik basitleştirilmiş programlama dilleri (örn. Scratch veya Scratch Junior)
· Temel programlama dilleri (JavaScript, Python)
Bu konular, programlamayla ilgili işlevleri ve kavramları daha iyi anlamanız için size sağlam bir temel sağlar.

Çocuklar neden kodlamayı öğrenmeli?

Günümüzde programlama en önemli becerilerden biridir. Hayatımızın neredeyse hiçbir kısmı teknolojiye ve bilgisayarlara bağlı değil. Programlayabilmeniz, geleceği şekillendirmenize yardımcı olmanızı sağlar.
Programlayabiliyorsanız, yalnızca umut verici kariyer fırsatlarına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kendi belirlediğiniz kariyer yolunu da takip edebilirsiniz. Programlama becerileriniz size hem iş piyasasında hem de kendi kaderini tayin etme yolunda birçok kapı açar.

Çocuklar için programlamayı öğrenmek neden önemlidir?

Dijital devrim yakın gelecekte mevcut işlerin %47'sini otomatikleştirecek. Bu bir Oxford araştırmasından geliyor. Çalışma dünyamızdaki bu değişim, gelecek nesillerin şu soruyla karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor: Dijital devrime yeterince hazırlanıyorlar mı?
Artan otomasyona hazırlanmak için ebeveynler ve eğitim sistemi çocuklarda geleceğe yönelik becerileri teşvik etmelidir:
· Yaratıcılık
· Mantıksal ve eleştirel düşünme
· Takım becerileri
· Dijital yeterlilik
Programlama yeteneğini öğrenerek bunu teşvik ediyoruz ve daha da önemlisi dijital devrimin potansiyelinden yararlanıyoruz!
Ayrıca çocuklar programlama yaparken yaratıcı düşünmeyi gerektiren zorlu durumlarla gönüllü olarak karşılaşırlar. Başarı deneyiminiz arttıkça, kendi yeteneklerinize olan güveniniz ve dolayısıyla özgüveniniz de artar.
Problem çözme becerileri, programlamanın çocuklarda teşvik ettiği birçok beceriden biridir. Çocuklar bağımsız olarak sorunları tanımayı, stratejiler geliştirmeyi ve uygun çözümler bulmayı öğrenirler.

Çocuğuma kodlamayı nasıl öğretirim?

Ebeveynlerin ve eğitimcilerin çocuklara kodlamayı öğretmenin en iyi yolu, bilgiyi eğlenceli bir şekilde aktarmaktır. Çeşitli platformlar, programlama dilleri ve öğrenen robotlar var. Çocuklar programlamayı birçok farklı yolla öğrenebilirler.
Çocuklara programlamayı mümkün olan en iyi şekilde öğretmek için yaşa uygun bir giriş gereklidir: Çocuklar bilgiyle boğulmamalıdır. Öğrenme etkinliklerinin onları bir şeyleri denemeye ve katılmaya teşvik etmesi çok önemlidir. İstanbulalgoritma.com’daki gibi pedagojik öğrenme tesisleri, çocukları bir şeyler denemeye ve katılmaya teşvik etmek için doğru yerlerdir. Çocuklar bizimle dijital dünyada yollarını bulmayı öğreniyor ve ilk programlama deneyimini kazanıyor.
Lego robotları, Scratch ile programlama, el sanatları etkinlikleriyle elektronik dersleri, Python ve JavaScript'te programlama kursları, kurs katılımcılarımızı küçük gruplar halinde yeni konularla tanıştırır. “Deneyim” doğru anahtar kelimedir çünkü deneyimler her zaman bireyseldir. Doğru ya da yanlış yok!

5 yaş ve üzeri çocuklar için programlamayı öğrenin

· Programlama öğrenmek isteyen 5 yaş ve üzeri çocuklara istanbulalgoritma.com’u öneriyoruz.
· Görsel, renkli ve kullanıcı dostu bir programlama ortamına sahiptir. Programlama dili okuma veya yazma becerisi gerektirmez ve sürükle bırak prensibiyle çalışır.
· Scratch Junior çocukların dijital yönetmen olmalarını sağlar. Kendi animasyon filmlerini, oyunlarını ve sanatlarını yaratmayı öğreniyorlar.
Made on
Tilda